CARITAS

Jałmużna jest dobrowolnym aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka. Kościół w okresie Wielkiego Postu, obok postu i modlitwy, zachęca szczególnie do jałmużny, jako „formy pokuty wewnętrznej”.

Jałmużna nie może być pozbyciem się tego, co zbędne, ale wyrzeczeniem dóbr, które tak naprawdę nie należą do nas. Wszystko jest darem. My jesteśmy jedynie „dzierżawcami” otrzymanych od Boga rzeczy. Nie chodzi jednak jedynie o wymiar materialny, ale przede wszystkim o aspekt duchowy ofiarowanych darów, by dać coś z siebie drugiemu człowiekowi. Dobre uczynki powinny być sprawowane duchu bezinteresownej miłości i szczerości intencji, które może ocenić tylko Bóg, jako jedyny znający serce człowieka.

Także i w tym roku nasza parafiia włącza się w tą akcję Caritas. W parafii rozprowadzamy skarbonki dla

dzieci, do których można złożyć swoje ofiary.  Akcja ma przede wszystkim charakter edukacyjny – pomaga młodym połączyć wielkopostne wyrzeczenia z pomocą. Pozwala zauważyć, że obok są ludzie, którzy potrzebują wsparcia, a młody człowiek może wykonać konkretny gest, by im pomóc.

Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne we współpracy z Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Akcja trwa przez cały okres Wielkiego Postu.

NABOŻEŃSTWA PASYJNE W NASZEJ KAPL...Poprzedni
Peregrynacja relikwii Rodziny Ulmów ...Następny