Sakrament Małżeństwa

PRZYGOTOWANIE DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA W DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

We wszystkich punktach

należy uczestniczyć w parze przygotowujących się do ślubu

Pary, które pragną zawrzeć sakrament  małżeństwa w diecezji pelplińskiej zobowiązane są uczestniczyć w przygotowaniu wymaganym w tej diecezji.

I. USTALENIE MIEJSCA I DATY ŚLUBU

Związek małżeński zawiera się w parafii aktualnego zamieszkania narzeczonej, ewentualnie w parafii aktualnego zamieszkania narzeczonego. Jeśli istnieją okoliczności wskazujące na potrzebę zawarcia go poza własną parafią, należy uzyskać licencję od proboszcza parafii zamieszkania.

Ustalenie dnia i godziny ślubu oraz omówienie przygotowania do zawarcia małżeństwa powinno nastąpić około roku przed planowaną datą ślubu. Na spotkaniu omówione zostaną też szczegóły i formalności konieczne do zawarcia związku małżeńskiego.

II.  KATECHEZA PZREDŚLUBNA

1. SPOTKANIA Z DORADCĄ ŻYCIA RODZINNEGO

Trzy spotkania pary narzeczonych z doradcą życia rodzinnego należy zaplanować tak, aby zakończyły się najpóźniej trzy miesiące przed ślubem. Spotkania odbywają się w odstępie co najmniej trzech tygodni. Na pierwsze ze spotkań umawiamy się telefonicznie.

Za materiały dydaktyczne oraz na cele duszpasterstwa rodzin należy uiścić u Doradcy Życia Rodzinnego kwotę 150 zł. Spotkania będą dotyczyły zagadnienia z zakresu naturalnego rozpoznawania oznak płodności wg metody Profesora J. Rötzera.

Doradcy w parafii Mądrzechowo:

Joanna i Zbigniew Jarzembińscy Tel. 606 667 621; 507 042 718

2. KATECHEZA DLA NARZECZONYCH

Należy wybrać jedną z trzech form i uczestniczyć w niej w ostatnim roku przed ślubem, jednak nie później niż 3 miesiące przed nim.

Forma 1.

WEEKEND DLA NARZECZONYCH Z LEKCJĄ TAŃCA.

Piątek od godz. 18.00 – niedziela do godz. 14.30.

Terminy i zapisy: www.ewangelizacjapelplin.pl

Forma 2.

SPOTKANIA DLA NARZECZONYCH.

Jest to 5 spotkań, każde spotkanie trwa ok. 3 godzin.

Terminy i zapisy: www.ewangelizacjapelplin.pl

Forma 3.

WIECZORY DLA ZAKOCHANYCH

REKOLEKCJE DLA NARZECZONYCH.

Programy ogólnopolskie, dostępne również poza diecezją pelplińską. Terminy i zapisy: www.spotkaniamalzenskie.pl

3. PRZYGOTOWAIE BEZPOŚREDNIE

Termin określa duszpasterz parafii zawarcia małżeństwa.

Liturgia sakramentu małżeństwa.

(na spotkaniu kapłan omawia przebieg i znaczenie liturgii sakramentu)

III. ROZMOWA DUSZPASTERSKA ZE SPISANIEM

PROTOKOŁU PRZEDMAŁŻEŃSKIEGO

Na rozmowę należy zgłosić się do biura parafialnego 3 miesiące przed ślubem. Celem rozmowy duszpasterskiej ze spisaniem protokołu przedmałżeńskiego jest wykluczenie przeszkód, które uniemożliwiłyby ważne zawarcie związku małżeńskiego.

Należy przynieść:

1. SPOTKANIA Z DORADCĄ ŻYCIA RODZINNEGO
  2. KATECHEZA DLA NARZECZONYCH

SPOWIEDŹ PRZED ZAWARCIEM MAŁŻENSTWA

Przed przyjęciem sakramentu małżeństwa praktykuje się spowiedź przedślubną, ponieważ do pełnego przyjęcia łaski sakramentu małżeństwa potrzeba łaski uświęcającej.

1. Pierwsza spowiedź przedślubna

– powinno się w niej uczestniczyć kilka dni po spisaniu protokołu przedślubnego (ok. 3 miesiące przed ślubem). Zachęca się, aby była ona spowiedzią generalną, czyli z całego dotychczasowego życia. Taką spowiedź praktykuje się w Kościele katolickim w szczególnych momentach życia, takich jak: przyjęcie sakramentu małżeństwa, kapłaństwa, składanie ślubów wieczystych, w niebezpieczeństwie śmierci. Spowiedź powinno się przygotować rzetelnie, najlepiej pomagając sobie rachunkiem sumienia przekazanym przez duszpasterza. Istotną myśl związaną ze spowiedzią można wyrazić w zdaniu: Przyjmij Panie moje całe dotychczasowe życie. Oddaję Ci zarówno to, co było w nim dobrego, jak i to, co było grzechem. Zostawiam to wszystko Tobie. Pobłogosław dni, które są przede mną. Jest to gest oddania dotychczasowego życia miłosierdziu Bożemu, aby z czystym sercem podjąć się wyzwań, które wyznaczy życie małżeńskie, ufając w prowadzenie Opatrzności Bożej.

2. Druga spowiedź przedślubna

– powinno się w niej uczestniczyć kilka dni przed ślubem, aby przystępować do sakramentu małżeństwa z czystym sercem.

Jeżeli narzeczeni mieszkają ze sobą na sposób stały i tym samym stwarzają okazję popełnienia grzechu ciężkiego, praktykuje się wówczas spowiedź na kilka dni przed ślubem i powinna być to spowiedź generalna.