Krótka historia parafii

HISTORIA PARAFII

 

      Parafia św. Jana Pawła II, papieża została erygowana z dniem 1 lipca 2011 r., przez ówczesnego biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę. Ks. Biskup utworzył parafię włączając w nią miejscowości Mądrzechowo i Ząbinowice w granicach administracyjnych, które do tej pory były częścią parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Jana Chrzciciela w Bytowie. Na nową wspólnotę i proboszcza nałożono obowiązek wybudowania kościoła parafialnego oraz plebanii organizując życie nowej parafii.

   Od sierpnia 2011 roku zaczęto sprawowanie Mszy św. w świetlicy wiejskiej w Mądrzechowie. Początkowo była to jedna Msza św. sprawowana w niedzielę. Z czasem dołączono drugą Mszę św. w związku z napływem wiernych oraz dołączono Msze św. w środy z nowenną i Msze św. w uroczystości. Pod koniec 2013 roku Msze św. i inne nabożeństwa okresowe były sprawowane w świetlicy regularnie.

    W związku z tym, że nowa parafia nie posiadała gruntu rozpoczęto poszukiwania odpowiedniego miejsca pod przyszłą budowę. Miejscem dogodnym dla tej inwestycji okazał się plac w Mądrzechowie, który do tej pory była własnością gminy i spełniała rolę boiska. Parafia, dzięki ogromnej życzliwości władz miejskich uzyskała 90% bonifikaty na zakup ziemi pod budowę kościoła, plebanii i kaplicy pogrzebowej. Za zgodą bpa Wiesława Śmigla, administratora diecezji, po śmierci bpa Szlagi, nabyto ziemię i dopełniono formalności zakładając nową księgę wieczystą.

     W 2013 r. architekci p. Maria i Maciej Sobańscy przedstawili plan inwestycji- kościół, plebanię i kaplicę pogrzebową. Po złożeniu stosownej dokumentacji i uzyskaniu koniecznych zgód rozpoczęto budowę kaplicy, która na czas budowy kościoła miałaby stać się miejscem kultu. Prace budowlane  rozpoczęły się one we wrześniu 2013 r. a zakończono w kwietniu 2014 r. Pierwsze msze św. zostały odprawione w kaplicy 27 kwietnia 2014 r. w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II. Od tej pory życie parafialne skupiła się wokół kaplicy. Od tego czasu Msze św. sprawowane są regularnie, każdego dnia, w niedziele z racji duszpasterskich  odprawiana jest trzecia Msza. św.

  13 kwietnia 2016 roku rozpoczęły się prace związane z budową budynku plebanii z przedszkolem. Obecnie trwają prace wewnątrz budynku plebanii.

Msze Święte

Niedziela: 9.00, 11.00, 13.00   

Dni powszednie:

od poniedziałku do piątku o 18.00;

w soboty o 8.00

© Parafia pw. św. Jana Pawła II w Mądrzechowie 2021 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda