ROCZNICA WYBORU

16 października 1978 kard. Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Był 264 następć św. Piotra. Przyjął imiona Jan Paweł dla uhonorowania swojego poprzednika, którego pontyfikat trwał zaledwie 33 dni. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na losy Polski, Europy i świata.

Po niespodziewanej śmierci Jana Pawła I 14 października 1978 w Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczęło się konklawe, którym wzięło udział 111 kardynałów. Wśród papabili wymieniano Giuseppe Siriego i Giovanniego Benellego. Nie uzyskali oni jednak odpowiedniej ilości 75 głosów. W tej sytuacji zaczęto promować nie-Włochów.

16 października 1978 w ósmym głosowaniu kard. Karol Wojtyła, który nie był wymieniany wśród papabili, został wybrany na papieża. Według szacunków jego kandydaturę poparło 99 kardynałów na 111 głosujących.  O 18:18 z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym. Wynik wyboru ogłosił kard. Pericle Felici o godzinie 18:44.

Kilka minut później nowy papież przedstawił się tłumowi zgromadzonemu na Placu św. Piotra. Wbrew temu, co przewidywał ceremoniał, postanowił wygłosić do tłumu mowę powitalną. W swoim krótkim przemówieniu oświadczył, że wezwano go „z dalekiego kraju”. Prośbą by poprawiono go, jeśli się pomyli „w naszym języku włoskim” od razu przezwyciężył nieufność Włochów. Na koniec udzielił pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi. Formalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie mszy św. na placu św. Piotra 22 października 1978.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach (od czasu pontyfikatu Hadriana VI) biskupem Rzymu niebędącym Włochem oraz mając 58 lat, został wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846, który w chwili wyboru miał 54 lataWielokrotnie sam przywoływał słowa wiersza „Słowiański Papież” Juliusza Słowackiego.

NASZ ODPUSTPoprzedni
TynkiNastępny